spadek
kancelaria lublin
kancelaria radom
prawnik lublin
prawnik radom

Kiedy możesz odrzucić spadek? Jaki masz na to termin? W artykule wskażemy najważniejsze kwestie związane z nabyciem lub odrzuceniem spadku oraz wskażemy czym ten „spadek” jest.

Śmierć osoby najbliższej jest bez wątpienia trudnym przeżyciem dla każdego. Nie zdajemy sobie jednak często sprawy z tego, że pociąga ona za sobą pewne skutki prawne, które bezpośrednio nas dotyczą. Należy przy tym wyjaśnić, czym tak naprawdę jest spadek?

Co to jest spadek?

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu Cywilnego, spadek są to prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi czwartej Kodeksu Cywilnego. Interpretując powyższy przepis należy wskazać, że spadek to ogół praw i obowiązków (w tym długów – jeżeli są) o charakterze majątkowym i niemajątkowym. Z chwilą śmierci spadkodawcy przechodzą one na spadkobiercę bądź spadkobierców.

Istotnym jest, aby pamiętać o tym, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Wobec powyższego spadkobiercy nabywają spadek z chwilą jego otwarcia.

Jak przyjąć i odrzucić spadek?

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku może toczyć się przed sądem rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca pobytu spadkodawcy (zmarłego). Jednak możliwe jest także przeprowadzenie takiego postępowania przed notariuszem. Aby postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku było poprowadzone przed notariuszem, niezbędna jest obecność wszystkich spadkobierców, a także ich pełna zgoda co do dokonania tej czynności. Warunkiem jest także, aby nie upłynął termin 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o tytule do spadkobrania. Najczęściej termin ten jest liczony od chwili śmierci spadkodawcy).

Termin na odrzucenie spadku

Należy pamiętać o tym, że spadek po zmarłej osobie możemy zarówno przyjąć, jak i odrzucić. Termin na przyjęcie  spadku wprost lub odrzucenie spadku wynosi 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się przez spadkobiercę o swoim tytule do powołania (taką sytuacją jest np. moment, kiedy spadkobierca dowiaduję się, że spadkodawca zmarł). 

Spadkobierca ma prawo do przyjęcia spadku wprost (wtedy odpowiada za długi spadkowe bez ograniczeń), albo z dobrodziejstwem inwentarza (w takim wypadku odpowiedzialność spadkobiercy ogranicza się do wartości stanu czynnego spadku, które zostaną ustalone w inwentarzu, tj. pasywa nie mogą przewyższyć aktywów).

Po upływie sześciomiesięcznego terminu, spadkobierca co do zasady nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza, albowiem następuje to z mocy prawa. Należy przy tym pamiętać, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe solidarnie z innymi spadkobiercami.

Nie złożyłem oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie – co teraz?

W sytuacji, w której spadkobierca nie złoży oświadczenia woli, ani o przyjęciu spadku (wprost bądź z dobrodziejstwem inwentarza), ani o odrzuceniu spadku – w takim wypadku może on wystąpić do Sądu o uchylenie się o skutków prawnych niezłożenia oświadczenia woli. Jeżeli spadkobierca tego nie dokona, to brak złożenia takiego oświadczenia w terminie, powoduje, że spadek jest dziedziczony z dobrodziejstwem inwentarza.

We wszelkich sprawach spadkowych oraz w przypadku pojawienia się wątpliwości, w jaki sposób zabezpieczyć swój majątek, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego Piotr Flor w Lublinie – zbadamy sprawę, pomożemy rozwiązać wynikłe problemy oraz poprowadzimy Twoją sprawę przed sądem.

Obraz: własne

Zobacz także

Zachowek – prawa do żądania zachowku
Intercyza, rozdzielność majątkowa – co to jest?

Znajdź nas

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Facebook’u
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Instagramie

Wszelkie treści umieszczone na Blogu, nie stanowią porady prawnej.