
Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, zasadą jest, że obowiązek alimentacyjny wobec dzieci spoczywa przede wszystkim na ich rodzicach. Dochodzi jednak do sytuacji, że w przypadku podjęciu decyzji przez rodziców dziecka o rozstaniu, dziecko mieszka z jednym rodziców. Z kolei taka sytuacja często powoduje konieczność ustalenia alimentów na rzecz dziecka. Alimenty na dziecko – jak ustalić ich wysokość? W jaki sposób to zrobić? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
- Kto jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania dzieci?
- Wysokość alimentów – jak ją określić?
- Poziom życia rodziców a wysokość alimentów
- Dlaczego warto zwrócić się do radcy prawnego o pomoc w sprawie dotyczącej alimentów?
Kto jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania dzieci?
Istnienie obowiązku zapewnienia dziecku środków do utrzymania (alimenty) spoczywa w pierwszym rzędzie na rodzicach. Obowiązek ten, zgodnie z art. 133 § 1 k.r.o., istnieje aż do czasu, gdy dziecko nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. W sytuacji, gdy rodzice nie będą mieli możliwości w sposób prawidłowy wypełniać swojego obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka, obowiązek ten obciąży dalszych członków rodziny.
Wysokość alimentów – jak ją określić?
Na wstępie należy podkreślić, że wysokość alimentów na dziecko ustalana jest przez sąd w sposób indywidualny. Na ustalenie wysokości alimentów mają wpływ takie czynniki jak m.in. wiek dziecka, stan zdrowia dziecka, potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do alimentów.
Należy mieć na względzie, że rodzice mają obowiązek zapewnić dziecku podstawowe środki do utrzymania. Ich obowiązkiem jest również dbać o rozwój intelektualny, kulturowy, fizyczny oraz duchowy dziecka.
W związku z powyższym, aby w sposób prawidłowy określić żądanie wysokości alimentów, należy wziąć pod uwagę parę czynników. Pierwszym z nich są usprawidliwione potrzeby dziecka. Wśród nich można wyróżnić potrzeby materialne i niematerialne, które mają pozwolić dziecku rozwijać się w prawidłowy sposób. Należy pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko o wydatki na dziecko związane z jego wyżywieniem i ubiorem. Potrzeby dziecka to też zapewnienie rozrywki dziecku, rozwijanie jego pasji, a także zapewnienie wypoczynku – np. poprzez wyjazd na wakacje.
Drugim z czynników są możliwości zarobkowe rodzica. Sąd każdorazowo bada jakie są możliwości majątkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów – jaki posiada majątek, jakie ma dochody, a jeżeli dochodów nie ma – jakie dochody mógłby uzyskiwać biorąc pod uwagę wykształcenie oraz stan zdrowia.
Poziom życia rodziców a alimenty i ich wysokość
Następnym czynnikiem jest prawo dziecka do równego poziomu życia z rodzicami. W praktyce oznacza to, że jeżeli przed rozstaniem rodziców dziecko uczęszczało np. do prywatnej szkoły, chodziło na dodatkowe zajęcia, wyjeżdżało na wakacje za granicę, to również po rozstaniu rodziców (jeśli tylko pozwalają na to ich możliwości zarobkowe oraz majątkowe) poziom życia dziecka nie powinien ulec zmianie. Wskazane koszty mogą mieć wpływ na ustalenie wysokości alimentów na rzecz dziecka.
Należy mieć również na względzie fakt, że na wysokość alimentów mają również wpływ osobiste starania rodzica o jego utrzymanie i wychowanie. Oznacza to, że jeżeli jeden z rodziców w bardzo małym zakresie (bądź w ogóle) nie opiekuje się dzieckiem, to istnieje szansa, że może w znacznej części zostać obciążony kosztami utrzymania dziecka.
Dlaczego warto zwrócić się do radcy prawnego o pomoc w sprawie dotyczącej alimentów?
Sprawy o alimenty są sprawami złożonymi, podczas których niezbędne jest wykazanie wielu faktów. Każda sprawa jest wielowątkowa i wymaga dokładnej analizy. Prawnik w osobie radcy prawnego pomoże w sposób prawidłowy sporządzić pozew oraz zawrzeć w nim wszystkie niezbędne wnioski dowodowe, jak również reprezentować w sądzie. Reprezentacja przez profesjonalnego pełnomocnika pomoże również zmniejszyć stres związany ze sprawą.
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor z siedzibą w Lublinie pomoże Ci dochodzić swoich praw przed sądem. We wszelkich sprawach związanych z wyjaśnieniem wątpliwości dotyczących spraw o alimenty – zapraszamy do kontaktu. Zbadamy Twoją sprawę, pomożemy rozwiązać problemy oraz poprowadzimy Twoją sprawę przed sądem na każdym etapie postępowania.
Obraz: pixabay.com
Zobacz także
Intercyza, rozdzielność majątkowa – co to jest?
System dozoru elektronicznego
Co to jest spadek i jak go odrzucić?
Zachowek – prawa do żądania zachowku
Znajdź nas
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Facebook’u
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Instagramie
Wszelkie treści umieszczone na Blogu, nie stanowią porady prawnej.