Często jesteśmy przekonani, że rodzic ma obowiązek płacić alimenty na rzecz swojego dziecka tylko do momentu uzyskania przez niego pełnoletności. Tylko jak określić moment uzyskania pełnoletniości to znaczy do kiedy? Do dnia urodzin czy początku roku, w którym dziecko osiągnie pełnoletniość? A może do końca roku, w którym osiągnęło pełnoletniość? Jak długo musisz płacić alimenty na swoje dziecko? Czy i do kogo uiszczać świadczenia alimentacyjne po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Podstawa obowiązku alimentacyjnego

Zgodnie z art. 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”. Zgodnie z przepisem obowiązek ten jest regulowany w zależności od sytuacji rodziny. Jeżeli nie istnieje pomiędzy rodzicami spór, jest duża szansa, że sprawy dotyczące alimentów na rzecz małoletniego dziecka, które będzie miało miejsce zamieszkania z jednym z rodziców, skończy się polubownie (np. ugodą). W sytuacjach konfliktowych – niezbędne jest złożenie do Sądu pozwu o zapłatę alimentów. Takie postępowanie może zakończyć się również zawarciem ugody lub wydaniem wyroku. Jednak należy wskazać, że przedmiotowy przepis prawa nie określa nam konkretnego wieku czy wydarzenia, z którym należy łączyć wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Płatność alimentów

Zarówno w ugodzie sądowej jak i w wyroku zostaje ustalone, do kogo należy wpłacać alimenty na dziecko. Najczęściej alimenty należy uiszczać „do rąk” rodzica, z którym małoletnie dziecko mieszka. Rodzic ten zapewnia bieżące utrzymanie dziecka i realizuje jego potrzeby, a najczęściej jest opiekunem prawnym małoletniego. Zapis „do rąk” nie oznacza, że kwoty te mają być przekazywane bezpośrednio do rąk matki lub ojca, z którym mieszka dziecko. Najczęściej uiszcza się alimenty na rzecz małoletniego dziecka poprzez wykonanie przelewu na rachunek bankowy należący do rodzica, z którym mieszka dziecko bądź konto bankowe dziecka. Istnieje również możliwość uiszczania alimentów w formie gotówkowej – „z ręki do ręki” bądź przekazem pocztowym.

Egzekucja komornicza alimentów

W sytuacji braku dokonywania płatności przez obowiązanego świadczeń alimentacyjnych na rzecz małoletniego dziecka, bądź też dokonywania opóźnień w zapłatach wyżej wskazanych świadczeń, sprawa może zostać skierowana na drogę egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji komornik ma prawo podjąć różne czynności. Może on zająć wynagrodzenie dłużnika lub inne składniki jego majątku (np. ruchomości lub nieruchomość), a następnie przekazać uzyskane alimenty rodzicowi, z którym dziecko na co dzień mieszka.

Pełnoletnie dziecko a alimenty

Zgodnie z kodeksem cywilnym – pełnoletnim jest ten, kto skończył lat osiemnaście. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Pełnoletność uzyskuje się również poprzez zawarcie związku małżeńskiego. Kobieta z ważnych powodów może wystąpić z wnioskiem do Sądu o wyrażenie zgody na zawarcie związku małżeńskiego, jednakże w momencie wydawania orzeczenia końcowego – musi ona mieć ukończone szesnaście lat. Pod wydaniu takiego orzeczenia, uzyskuje ona pełnoletność.

Istotnym faktem jest to, że z momentem uzyskania przez dziecko pełnoletności, automatycznie wygasa władza rodzicielska nad dzieckiem. W związku z tym, uprawniony do alimentów (dziecko), ma możliwość samodzielnie odbierać świadczenia alimentacyjne od obowiązanego rodzica. Dziecko po uzyskaniu pełnoletności nie musi również ponownie występować do Sądu o zmianę bądź kolejne zasądzenie alimentów na jego rzecz. Jeżeli egzekucję alimentów prowadzi komornik – pełnoletnie dziecko (uprawniony do alimentów) ma możliwość udzielić pełnomocnictwa swojemu dotychczasowemu opiekunowi (tj. rodzicowi, z którym do tej pory mieszkał bądź dalej mieszka), aby ten rodzić mógł dalej pobierać w imieniu swojego dziecka świadczenia alimentacyjne, które drogą egzekucji uzyska komornik od obowiązanego.

Dlaczego warto zwrócić się do radcy prawnego o pomoc w sprawie dotyczącej alimentów?

Sprawy o alimenty są sprawami złożonymi, podczas których niezbędne jest wykazanie wielu faktów. Każda sprawa jest wielowątkowa i wymaga dokładnej analizy. Prawnik w osobie radcy prawnego pomoże w sposób prawidłowy sporządzić pozew oraz zawrzeć w nim wszystkie niezbędne wnioski dowodowe oraz sporządzać dalsze, niezbędne pisma, jak również reprezentować w sądzie. Reprezentacja przez profesjonalnego pełnomocnika pomoże również zmniejszyć stres związany ze sprawą.

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor z siedzibą w Lublinie pomoże Ci dochodzić swoich praw przed sądem. We wszelkich sprawach związanych z wyjaśnieniem wątpliwości dotyczących spraw o alimenty – zapraszamy do kontaktu. Przeanalizujemy Twoją sprawę, pomożemy rozwiązać problemy oraz poprowadzimy Twoją sprawę przed sądem na każdym etapie postępowania.

Obraz: pixabay.com

Zobacz także

Intercyza, rozdzielność majątkowa – co to jest?
Alimenty na dziecko – jak ustalić ich wysokość?

Znajdź nas 

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Facebook’u
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Instagramie