rozdzielność majątkowa, rozdzielczość majątkowa, 
ślub
intercyza

Zgodnie z prawem polskim, po zawarciu związku małżeńskiego powstaje pomiędzy małżonkami wspólność majątkowa. Powyższe ma miejsce pod warunkiem, że małżonkowie nie podejmą decyzji o podpisaniu tzw. „intercyzy”. Wspólność majątkowa oznacza, że wszelkie nabyte w czasie trwania małżeństwa dobra, takie jak np. zarobki uzyskane przez małżonków, samochody, nieruchomości itp. stają się częścią wspólną majątku małżonków. Kiedy warto zdecydować się na rozdzielność majątkową? Czym ta rozdzielność majątkowa jest? Na te pytanie odpowiedź znajdziesz poniżej.

Co to jest rozdzielność majątkowa?

Rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami charakteryzuje się tym, że podczas jej istnienia nie powstaje wspólny majątek. Oznacza to, że każdy z małżonków posiada swój odrębny majątek osobisty. Na majątek składają się wszelkie składniki, które zostały nabyte przez każdego z małżonków przed ślubem, jak i po jego zawarciu. Ważną informacją jest również to, że po ustanowieniu rozdzielności majątkowej każdy z małżonków w sposób samodzielny zarządza posiadanym przez siebie majątkiem oraz podejmuje decyzje z nim związane (np. zaciągniecie kredytów). Małżonkowie podczas rozdzielności majątkowej nie mają obowiązku dzielenia się osiąganymi przez siebie dochodami oraz nie muszą się o nich informować. Umowa majątkowa małżeńska, tzw. intercyza, może zostać zawarta zarówno przed ślubem jak i po nim.

W jaki sposób można ustanowić rozdzielność majątkową?

Rozdzielność majątkową można ustanowić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to forma aktu notarialnego. Forma ta jest zastrzeżona pod rygorem nieważności – nie można sporządzić takiej umowy w zaciszu domowym tylko pomiędzy małżonkami). We wskazanym przypadku umowa taka ureguluje stosunki majątkowe od chwili zawarcia rozdzielności bądź zawarcia małżeństwa, jeśli dochodzi do jej zawarcia przed ślubem.

Drugim sposobem jest droga sądowa. W takim przypadku można żądać ustalenia rozdzielności majątkowej z tzw. datą wsteczną. Ten sposób nie jest możliwy do wcielenia w życie w przypadku ustanowienia rozdzielności majątkowej u notariusza. Droga sądowa jest szczególnie wskazana w przypadku, gdy pomiędzy małżonkami istnienie m.in. separacja faktyczna (małżonkowie nie mieszkają razem, nie utrzymują ze sobą kontaktów, nie żyją wspólnie ze sobą oraz nie podejmują wspólnie ważnych decyzji majątkowych). Droga sądowa warta jest zastosowania w przypadku, gdy małżonkowie utracili wobec siebie zaufanie. Również należy ją podjąć, gdy jeden z małżonków zachowuje się nagannie wobec drugiego (np. bez wiedzy drugiego małżonka zaciąga kredyty bądź w inny sposób trwoni wspólny majątek). 

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor oferuje kompleksową pomoc w sprawach z zakresu rozdzielności majątkowej. We wszelkich sprawach związanych z wyjaśnieniem wątpliwości dotyczących ustanowienia rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami bądź poprowadzenia sprawy przed sądem zapraszamy do kontaktu z Kancelarią w Lublinie. Zbadamy sprawę, pomożemy rozwiązać problemy, a także poprowadzimy Twoją sprawę przed sądem na każdym etapie postępowania.

Obraz: pixabay.com

Zobacz także

Co to jest spadek i jak go odrzucić?
Zachowek – prawa do żądania zachowku

Znajdź nas

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Facebook’u
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Instagramie

Wszelkie treści umieszczone na Blogu, nie stanowią porady prawnej.