rozwód
separacja
prawnik lublin
radca prawny lublin
adwokat lublin
prawnik radom
prawnik Świdnik
radca prawny Świdnik 
radca prawny Radom
adwokat Radom
adwokat Świdnik

Podczas problemów w związkach małżeńskich czasami dochodzi do sytuacji, gdy jeden z małżonków decyduje się na podjęcie radykalnych kroków. Najczęściej jednym z rozwiązań jest separacja bądź rozwód. Czym one się różnią? Jakie są różnice pomiędzy separacją a rozwodem? Jakie są przesłanki do orzeczenia separacji, a jakie do orzeczenia rozwodu? O tym dowiecie się w naszym artykule.

Kiedy sąd może orzec rozwód, a kiedy separację?

Jeżeli chodzi o przesłanki dotyczące rozwodu pomiędzy małżonkami, należy wskazać na art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Stanowi on, że „Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód”. Natomiast, jeżeli w przypadku separacji, to została ona opisana w art. 611 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tym przepisem prawa „Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażby sąd orzekł separację.”

Analizując przepisy prawa należy stwierdzić, że różnica w przesłankach, pomiędzy separacją a rozwodem, to „trwały” rozkład pożycia małżeńskiego. Trwałość rozpadu pożycia małżeńskiego można rozpatrywać poprzez okoliczności. Za przykład może posłużyć bardzo częsta sytuacja, gdy jeden z małżonków jest w stałym związku z osobą trzecią.

Różnice i podobieństwa rozwodu oraz separacji

Zarówno orzeczenie rozwodu jak i separacji wymaga przeprowadzenia postępowania sądowego. Złożenie pozwu celem zainicjowania takiego postępowania wymaga uiszczenia opłaty od pozwu. Zarówno, przy rozwodzie jak i separacji, opłata ta wynosi 600 zł. 

Zarówno w wyroku dotyczącym separacji jak i w wyroku dotyczącym rozwodu, Sąd orzekający rozstrzygnie m.in. o tym, komu z rodziców powierzyć władzę rodzicielską nad dziećmi stron oraz w jaki sposób uregulować kontakty dziecka z danym rodzicem (o ile oczywiście para ma wspólne, małoletnie dzieci). 

Konsekwencje rozwodu i separacji

Najważniejszą wspólną konsekwencją rozwodu i separacji jest to, że z momentem ich orzeczenia ustaje pomiędzy (byłymi) małżonkami wspólność majątkowa małżeńska. 

Należy wskazać, że w przypadku orzeczenia separacji, rozstający się partnerzy nie będą mieli możliwości zawarcia nowego związku małżeńskiego. Po orzeczeniu separacji, nie ma również możliwości powrotu do panieńskiego nazwiska (np. przez kobietę), tak jak to ma miejsce podczas orzeczenia rozwodu. 

Po uprawomocnieniu się orzeczenia o rozwodzie, byli małżonkowie mogą wstępować w kolejne związki małżeńskie, jak również np. nie będą po sobie dziedziczyć spadku.

Dlaczego warto zwrócić się do radcy prawnego o pomoc w sprawie dotyczącej separacji lub rozwodu?

Zarówno sprawa o rozwód jak i sprawa o separację zawsze niesie za sobą wiele emocji. Przez duże zaangażowanie emocjonalne, często trudno jest w sposób prawidłowy sformułować wnioski przed Sądem, a także skutecznie dochodzić swoich praw. Prawnik w osobie radcy prawnego zapewni Ci wsparcie w tym trudnym czasie. Niezbędne jest bowiem prawidłowe wszczęcie postępowania, tj. sporządzenie w sposób prawidłowy pozwu oraz zawarcie w nim wszelkich wniosków dowodowych oraz załączenie niezbędnych dokumentów. Wybierając pomoc prawnika – radcy prawnego w sprawie o rozwód lub separację, zmniejszone zostają również szanse na to, że zostaniemy czymś zaskoczeni na sali sądowej. Pełnomocnik pomoże nam również przypilnować wszelkich terminów na zobowiązania, które w toku postępowania może na nas nałożyć Sąd. Udział pełnomocnika może również ustrzec przed stratami finansowymi, czy też trudnościami w realizacji kontaktów z małoletnimi dziećmi. Ponadto, dzięki pełnomocnikowi nie musisz być na każdym terminie rozprawy, a tym samym oszczędzić sobie stresujących sytuacji.

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor w sposób profesjonalny oraz kompleksowy przeprowadzi Cię przez postępowanie, ograniczając sytuacje stresowe związane z Twoją sprawą do minimum. W ramach współpracy, nasi prawnicy oferują swoje usługi zarówno w negocjacjach i mediacjach, jak również reprezentację przed sądami powszechnymi wszystkich instancji. Profesjonalna pomoc prawna świadczona przez kancelarię prawną może skutecznie pomóc w dochodzeniu swoich praw przed sądem. Skontaktuj się z nami.

Obraz: pixabay.com

Wszelkie treści umieszczone na Blogu, nie stanowią porady prawnej. 

Zobacz także

Intercyza, rozdzielność majątkowa – co to jest?
Alimenty na dziecko – jak ustalić ich wysokość?
Do kiedy należy płacić alimenty na swoje dziecko?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej – przesłanki

Znajdź nas 

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Facebook’u
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Instagramie