
Stalking (inaczej: uporczywe nękanie), jest przestępstwem, które zdarza się coraz częściej. Jedną z przyczyn jego występowania jest coraz lepszy dostęp do mediów społecznościowych oraz innych elektronicznych środków komunikacji. Błędne jest przekonanie sprawców, że są anonimowi w internecie. Na czym polega stalking? Jakie znamiona wypełnia ten czyn? Kogo dotyczy stalking?
- Co to jest stalking?
- Jaki charakter prawny ma przestępstwo stalkingu?
- Jakie zachowania można zaliczyć do stalkingu?
- Jakie skutki może wywołać stalking u ofiary?
- Skutki prawne stalkingu
- Dlaczego warto zwrócić się do radcy prawnego o pomoc w sprawie dotyczącej stalkingu?
Co to jest stalking?
Jest to uporczywe nękanie, które jest dokonywane w sposób systematyczny, jak również stwarza u danej osoby strach, niepokój i uczucie zagrożenia. Stalking może przybierać różne formy. Celem stalkingu jest zastraszenie ofiary, bądź uzyskanie nad nią pewnego rodzaju kontroli. Stalking może przybierać formy zarówno fizyczne jak i psychiczne. Przęstepstwo to może być skierowane wyłącznie przeciwko człowiekowi – osobie fizycznej.
Jaki charakter prawny ma przestępstwo stalkingu?
Uporczywe nękanie zalicza się do przestępstw powszechnych. Jest przestępstwem skutkowym oraz umyślnym, które jest popełniane z zamiarem bezpośrednim bądź ewentualnym.
Przestępstwo to może zostać popełnione przez każdego człowieka, dlatego jest to przestępstwo powszechne.
Jakie zachowania można zaliczyć do stalkingu?
Przykładów uporczywego nękania może być wiele. Mogą to być np. takie zachowania jak:
- niechciane oraz powtarzające się telefony, smsy, wiadomości e-mail,
- powtarzające się, niechciane komentarze w mediach społecznościowych,
- śledzenie ofiary w miejscach publicznych,
- obserwowanie ofiary w domu lub miejscu pracy,
- niszczenie rzeczy należących do ofiary lub ich kradzież,
- rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat ofiary (np. poprzez publikowanie postów w internecie czy też wypisywanie graffiti na ścianach budynków dotyczących danej ofiary).
Jakie skutki może wywołać stalking u ofiary?
Końcowo należy wskazać, że uporczywe nękanie może wywołać wiele negatywnych skutków u ofiary. Mogą mieć one podłoże zarówno fizyczne jak i psychiczne. Można do nich zaliczyć takie przypadłości jak:
- stres,
- lęk,
- depresja,
- problemy ze snem,
- strach (w tym przed wyjściem z domu bądź odbieraniem telefonów),
- poczucie bezradności,
- pogorszenie się kontaktów z rodziną i przyjaciółmi,
- problemy zdrowotne wynikające z długotrwałego stresu.
Skutki prawne stalkingu
Przestępstwo stalkingu jest wskazane w art. 190a Kodeksu karnego. Zgodnie § 1 wyżej wskazanego przepisu prawa, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia, lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Kolejno należy wskazać, że zgodnie z § 2 tego przepisu, tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobę lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową osobistą. Natomiast, zgodnie z § 3 przedmiotowego przepisu prawa, jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 lat do 15. Istotnym jest również § 4 wyżej wskazanego przepisu prawa, który stanowi, iż ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli jesteś ofiarą stalkingu – reaguj! Bez Twojego wniosku organy sprawiedliwości nie podejmą działań.
Dlaczego warto zwrócić się do radcy prawnego o pomoc w sprawie dotyczącej stalkingu?
Stalking wymaga natychmiastowej reakcji. Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor pomoże Ci pomóc z tym problemem. Wyjaśnimy Ci wszelkie wątpliwości, jak również zapewnimy kompleksowe poprowadzenie sprawy dotyczącej stalkingu. Otrzymasz od nas niezbędne wsparcie w tego rodzaju sprawach. Zapewnimy Ci również niezbędną ochronę prawną na każdym etapie postępowania. Skontaktuj się z nami celem umówienia spotkania oraz omówienia problemu.
Obraz: pixabay.com
Wszelkie treści umieszczone na Blogu, nie stanowią porady prawnej.
Zobacz także
Intercyza, rozdzielność majątkowa – co to jest?
Alimenty na dziecko – jak ustalić ich wysokość?
Znajdź nas
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Facebook’u
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Instagramie