wydziedziczenie

Wydziedziczenie – od czego zacząć? Co to jest? Jedną z zasad wyrażoną w kodeksie cywilnym jest swoboda testowania. Spadkodawca ma prawo sporządzić testament w którym zawrze informacje kogo powołuje do dziedziczenia. Osobą powołaną do dziedziczenia nie musi być osoba spokrewniona. Podczas sporządzania testamentu należy pamiętać, że istnieje również instytucja wydziedziczenia. Jak i kiedy można ją zastosować? Kogo można wydziedziczyć? Te i inne informacje znajdziecie poniżej.

Co to jest wydziedziczenie?

Zastosowanie instytucji wydziedziczenia przez spadkodawcę pozbawia prawa do zachowku osoby, które byłby uprawnione do jego otrzymania.

Należy mieć na względzie, że wydziedziczenie różni się od tzw. testamentu negatywnego, którym to testamencie spadkodawca pozbawia spadkobiercę części przypadającego mu udziału w spadku. W takim wypadku spadkobierca w dalszym ciągu może domagać się zachowku.

Jakie są przesłanki wydziedziczenia?

Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawiony do zachowku:

  • wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
  • dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
  • uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wydziedziczenie a zasady współżycia społecznego

Spadkodawca ma prawo wydziedziczyć osobę, która uporczywie postępuje wbrew powszechnie przyjętych zasad współżycia społecznego. Oznacza to, że dana osoba postępuje w sposób m.in. niemoralny. Takim zachowaniem może być np. nadużywanie alkoholu, narkotyków, bądź inne działania natury przestępczej, które to działania stoją w sprzeczności z normami przyjętymi przez spadkodawcę.

Przestępstwo wobec spadkodawcy lub bliskich spadkodawcy

Jedną z przesłanek wydziedziczenia jest dopuszczenie się przez daną osobę umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu, wolności bądź rażącej obrazy czci wobec spadkodawcy lub jednej z najbliższych jej osób. Przykładem spełnienia takiej przesłanki może być np. przemoc domowa, stosowanie gróźb karalnych, bądź inne formy przemocy fizycznej lub psychicznej skierowanej wobec spadkodawcy lub jego bliskich.

Uporczywe niedopełnianie wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych

Ostatnią z przesłanek wydziedziczenia jest uporczywe niedopełnianie wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Oznacza to zaniedbywanie przez spadkodawcę uprawnionego do zachowku podstawowych obowiązków wobec spadkodawcy, takich jak np. brak pomocy podczas choroby, brak udzielenia pomocy finansowej, brak zainteresowania oraz brak udzielenia pomocy w przeżywaniu trudnych chwil w życiu spadkodawcy. 

Jakie są konsekwencje prawne wydziedziczenia?

Zastosowanie instytucji wydziedziczenia ma znaczące konsekwencje prawne. Osoba wydziedziczona traci w sposób całkowity prawo do zachowku. Oznacza to, że nie będzie miała prawa dochodzić swojego udziału w spadku. Wydziedziczenie jest instytucją, która pozwala spadkodawcy skutecznie pozbawić niewłaściwie zachowującemu się członkowi rodziny prawa do dziedziczenia.

Dlaczego warto zwrócić się do radcy prawnego o pomoc w sprawie dotyczącej wydziedziczenia?

Wydziedziczenie jest bardzo trudną, a zaraz ważną decyzją podczas spisywania testamentu. Warto w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc do prawnika, który podpowie w jaki sposób to uczynić, a także jakie dokumenty przygotować. Profesjonalny pełnomocnik pomoże również w ochronieniu praw w przypadku wydziedziczenia oraz zapewni reprezentacje przed Sądem.

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor z siedzibą w Lublinie pomoże Ci dochodzić swoich praw przed sądem. We wszelkich sprawach związanych z wyjaśnieniem wątpliwości dotyczących wydziedziczenia – zapraszamy do kontaktu. Zbadamy Twoją sprawę, pomożemy rozwiązać problemy oraz poprowadzimy Twoją sprawę przed sądem na każdym etapie postępowania.

Obraz: pixabay.com

Zobacz także

Co to jest spadek i jak go odrzucić?

Zachowek – prawa do żądania zachowku

Znajdź nas 

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Facebook’u
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Instagramie