
Czym jest zachowek? Jak dochodzić swojego prawa do zachowku? Czy mam prawo do zachowku? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź już dzisiaj.
- Czym jest zachowek?
- Jak dochodzić swojego prawa do zachowku?
- Kto nie ma prawa do zachowku?
- Wydziedziczenie a zachowek
- Dlaczego warto zwrócić się do radcy prawnego o pomoc w sprawie dotyczącej zachowku?
Czym jest zachowek?
Zachowek jest uregulowaną w Kodeksie cywilnym instytucją, która w rzeczywistości ma zadnie chronić interes majątkowy najbliższych krewnych spadkodawcy. Instytucja ta zapewnia gwarancję polegająca na tym, że zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy przysługuje roszczenie do spadkobiercy testamentowego lub osoby, na rzecz której spadkodawca dokonał darowizny, a w konsekwencji osoba ta musi wypłacić najbliższym zmarłego określoną pieniężną kwotę. Wysokość żądanej kwoty zachowku, zgodnie z przepisami prawa, stanowi równowartość połowy udziału spadkowego, która przypadłaby danej osobie (krewnemu spadkodawcy) w przypadku dziedziczenia ustawowego.
Jak dochodzić swojego prawa do zachowku?
Kwestia obrony swojego prawa do zachowku jest uregulowana między innymi w art. 991 Kodeksu cywilnego. O zachowek mogą wystąpić: małżonek, dzieci, wnuki i rodzice spadkodawcy (zmarłego), jeżeli są pominięci w testamencie sporządzonym przez spadkodawcę. Rozstrzygnięcie spraw o zachowek bardzo często kończy się przed sądem, co w konsekwencji powoduje, iż przed wystąpieniem do sądu w sprawie o zachowek należy w sposób dokładny przeanalizować sytuację majątkową spadkodawcy, jak również wykazać się umiejętnością prowadzenia tego rodzaju spraw.
Kto nie ma prawa do zachowku?
- małżonek, gdy spadkodawca wystąpił o rozwód z winy tego małżonka,
- osoba, która na mocy umowy zrzekła się dziedziczenia (umowa o zrzeczenie się dziedziczenia),
- osoba, która odrzuciła spadek (tzn. że nie chciała dziedziczyć oraz nie chciała dostać spadku w jakiejkolwiek części),
- osoba uznana za niegodną dziedziczenia spadku,
- osoba wydziedziczona przez spadkodawcę (najczęściej ma to miejsce w testamencie sporządzonym przez spadkodawcę)
Wydziedziczenie a zachowek
Końcowo należy wskazać, że wydziedziczenie powoduje to, że osoba wydziedziczona nie ma prawa wystąpić do Sądu w sprawie o zachowek. Osoby najbliższe dzieci, małżonek, bądź rodzice – muszą zostać wydziedziczeni przez spadkodawcę w testamencie, natomiast Spadkodawca winien również w tym testamencie wskazać dokładne przyczyny tego wydziedziczenia.
Dlaczego warto zwrócić się do radcy prawnego o pomoc w sprawie dotyczącej zachowku?
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor z siedzibą w Lublinie w sposób profesjonalny przeprowadzi Cię przez postępowanie, ograniczając sytuacje stresowe związane z prowadzeniem sprawy przed sądem oraz w pełny sposób zadba o Twoje prawa. Kancelaria oferuje kompleksową pomoc w sprawach związanych z zakresu zachowku. W ramach współpracy nasi eksperci oferują swoje usługi zarówno w negocjacjach i mediacjach, a także analizie spraw. Radcowie prawni zapewniają reprezentację przed sądami powszechnymi. Profesjonalna pomoc prawna świadczona przez Kancelarię Radcy Prawnego Piotra Flor z siedzibą w Lublinie może skutecznie pomóc w dochodzeniu swoich praw przed sądem.
We wszelkich sprawach związanych z wyjaśnieniem wątpliwości dotyczących zachowku – zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Radcy Prawnego Piotr Flor. Przeanalizujemy sprawę, pomożemy rozwiąć wątpliwości oraz poprowadzimy Twoją sprawę przed sądem na każdym etapie postępowania.
Obraz: pixabay.com
Zobacz także
Co to jest spadek i jak go odrzucić?
Intercyza, rozdzielność majątkowa – co to jest?
Znajdź nas
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Facebook’u
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Flor na Instagramie
Wszelkie treści umieszczone na Blogu, nie stanowią porady prawnej.